S1R3 - SILVERSTONE 2010

More
8 years 4 months ago #2983 by Admin
Admin created the topic: S1R3 - SILVERSTONE 2010
SEASON 1: RACE 3
SILVERSTONE 2010

Event date / Termin wyścigu: 23.08.2012
Number of laps: 26 + Formation Lap

Event schedule / Plan zawodów:
19:00 CET - Practice
21:00 CET - Qualifying
21:10 CET - Warmup
21:15 CET - RACE

Detailed rules, mod and track download - on the site. / Szczegółowe przepisy, mod i tor do ściągnięcia - na stronie.
The topic has been locked.
More
8 years 4 months ago - 8 years 4 months ago #2990 by Admin
Admin replied the topic: S1R3 - SILVERSTONE 2010
Bardzo proszę o wchodzenie na wyścig oficjalny z profilem "imię nazwisko", czyli "Jan Kowalski" - nie: "J Kowalski" czy "JAN KOWALSKI".

Please remember to join the server with your real name like this: "John Smith" - not: "J Smith" or "JOHN SMITH". Thanks.
Last Edit: 8 years 4 months ago by Admin.
The topic has been locked.
More
8 years 4 months ago #2997 by Admin
Admin replied the topic: S1R3 - SILVERSTONE 2010
There won't be CutDetection at Silverstone installed. We will watch the critical areas, but we won't be so accurate like on A1-Ring. If somebody will wide and clearly cut the white lines it will be under investigation after the race.

On warmup tip: it can take time to count laps and move drivers on grid due to penalties so be patient and give admin time to do it.
The topic has been locked.
More
8 years 4 months ago #3009 by Admin
Admin replied the topic: S1R3 - SILVERSTONE 2010
Drivers who didn't race required 25 laps are:

Kamil Jankowski - 0
Marcin Bakowski - 0
Daniel Stępkowski - 0
Michał Płachecki - 0
Risto Kappet - 0
Gniewko Ostrowski - 0
Seppo Ranta - 0
Marek Paruk - 0
Krzysztof Kuran - 0
Grzegorz Bułat - 0
Niko Leinonen - 0
Tomek Kaempf - 0
Krystian Przybyła - 0
Florea Calin - 1
Erik Czakoi - 6
Robert Podgorny - 6
Dawid Koszela - 9
Paweł Walencki - 10
Łukasz Krawczuk - 12
Carlos Piedra - 19
Paweł Wróbel - 20
Marek Skrzypczyk - 22
The topic has been locked.
More
8 years 4 months ago #3013 by Marek Skrzypczyk[Vego]
Marek Skrzypczyk[Vego] replied the topic: S1R3 - SILVERSTONE 2010
I got 47 allready :P i'm good to go ;]
The topic has been locked.
More
8 years 4 months ago #3016 by Marek Archipow [Fireball]
Marek Archipow [Fireball] replied the topic: S1R3 - SILVERSTONE 2010
Qual: P6
Rave: Blue Screen

Qual:
Good lap, almost PB. 6th place.

Race:
Good start, tire saving in the first stint. Lap 22, I'm on strong P6 with chances to catch potential pitstop visitors. Mega freeze, blue screen, the end.

Na 22 lapie, jadąc na P6 z widokami na łyknięcie potencjalnie pitujących, zwis grafy, blue screen, kuniec.
The topic has been locked.
More
8 years 4 months ago #3017 by Taner Selvi
Taner Selvi replied the topic: S1R3 - SILVERSTONE 2010
I have been just killed by windows or server or the game or conection by getting fatal error that is " connection lost" ! Until that, enjoyed very much with some challenges.
The topic has been locked.
More
8 years 4 months ago #3018 by Marek Kamadulski
Marek Kamadulski replied the topic: S1R3 - SILVERSTONE 2010
Quali: P9
Race: 17 (DNF)

A few days before I destroyed FFB engine in my Thrustmaster driving Corvette '69, so I had to learn how to drive loose wheel :lol: But I managed to do my personal best today and quite good quali, which was unusual and scarred me a bit. I thought - "quali was good, so race can be shitty" - and it was. Good start after long waiting for green lights (engine overheated), a few good overtakes, one spin and then....dumbest mistake in the history of simracing. Bartek Pakulski was chasing me, I looked back and there was nothing (big lag), I thought that soon I will get a message "connection lost", lost my focus and...I've lost myself on track, thinking, that I am at the lognest straight (where white line is braking point), but there was no line and I didn't brake at all, hitting the wall and destroying Italia totally.

Anyway, as usual it was great fun, Bartek and Przemek - awsome fight at final laps, congrats for Tomek (hattrick) and Ari for highest climber.

See you on tuesday at F1 '79!
The topic has been locked.
More
8 years 4 months ago - 8 years 4 months ago #3019 by FOLLY
FOLLY replied the topic: S1R3 - SILVERSTONE 2010
QUAL: #7 - 02:02.844 zabrakło sekundy do mojego najlepszego czasu, ale byłem zadowolony.

RACE: #3
- 42.009 do zwycięzcy.

Wyszedł mi atomowy start, utrzymałem się za Tomkiem Kaweckim. Udało mi się awansować z pozycji 6 na 4 wyprzedzając Łukasza i Marka. Nie miałem lekko przez pierwsze kółka, bo mocno naciskał mnie Łukasz Krawczuk. Już miałem się poddać, ale popełnił błąd na ostatnim zakręcie. Mogłem się skupić na równej jeździe. Za cel obrałem sobie trzymanie sie za Michałem i jego Lamborghini,żeby dowieźć 4 miejsce. Niestety taka jazda wykończyła mi opony, a Michał i tak się oddalał. Przez taką gonitwę tak zniszczyłem gumy, że musiałem zjechać do pit jedno kółko wcześniej, niż planowałem i w dodatku na ostatnim zakręcie przebiła się wykjończona opona. Drugi stint to już tylko trzymanie znakomitej 3 pozycji, którą podarował mi Przemek (Wojtasiewicz) po błędzie na 6tym okrążeniu przy walce z Tomkiem. Udało mi się dowieźć podium do mey z czego jestem bardzo zodowolony. Dziękuję za wyścig. W załączniku dam parę zdjęć z wyścigu.

translate google:
He left me atomic start, I held for Tomek Kawecki. I managed to get promoted to the position 4 from 6 ahead of Lukasz and Marek. I was hard in the first circle, Lukasz pushed for me. I was about to give up, but he made ​​a mistake on the last corner. I was able to focus on an even ride. The goal I have chosen to keep himself behind Michal and his Lamborghini to bring the 4th place. Unfortunately, this hard drive finished off my tires, and Michal and so withdrew. Through the race rubber so destroyed that I had to go down to one circle pit earlier than planned and in addition to the last corner I caught a flat tire. The second stint is just keeping excellent 3 items you gave me Przemek (Wojtasiewicz) after an mistake on lap 6 after a battle with Tomek. I was able to bring to the podium mey I am very happy. Thank you for the race. In Annex I'll give a few pictures my car from the race.

Gdyby Bóg popierał przedni napęd, to chodzilibyśmy na rękach!

P3: WTCC BMW E90 - FOLLYteam
Attachments:
Last Edit: 8 years 4 months ago by FOLLY.
The topic has been locked.
More
8 years 4 months ago - 8 years 4 months ago #3020 by Tomasz Kawecki [king81]
Tomasz Kawecki [king81] replied the topic: S1R3 - SILVERSTONE 2010
Q: P1 :) 2.01.510
R: P1 (start z P6)

Kwalifikacje udało mi się wygrać ;] Miałem nadzieje zrobić 2.00.9 przy wiekszej publiczności ale niestety nie trafiłem na pusty tor więc troche gorsze kółko od PB.

Wyścig po długim oczekiwaniu w końcu się zaczął i startowałem z 6 pozycji (po karze za A1 ring). Dzięki temu liczyłem na trochę zabawy z Panami z przodu. Niestety Łukasz Krawczuk i Marek Archipow zawiedli :P bo zaspali start i na T1 już byłem przed nimi. Pozostało mi cieszyć się z walki z Michałem Mazurkiem i Przemkiem Wojtasiewiczem. Udało mi się obu wyprzedzić i w obu przypadkach było to nieplanowane ;] Bodaj gdzieś koło 3 kółka Michał za szeroko wyszedł na prostą z tych esek (zakręt Chapel) akurat starczyło miejsca na moje BMW więc się wcisnałem. Dalej jechałem za Przemkiem, który miał inaczej ustawione auto - wszystko co zyskiwałem w zakrętach traciłem na prostej do niego. Po kilku okrążeniach i naciskaniu Przemka zamarkowałem atak przed zakrętem Club a Przemek chyba zobaczył mnie w lusterkach bo zamiast wjechać w zakręt odbił i zostawił miejsce :) Ja się wcisnałem a Przemek niestety zaspinował. Dalej już tylko cisnałem tam gdzie mogłem a oszczedzałem opony tam gdzie się dało, żeby na 1 pitstop pojechać. Po zmianie opon pozwoliłem sobie na fastest lapa :) 2.01.510 to całkiem niezłe okrążenie w wyścigu zwłaszcza że pilnowałem, aby nie było żadnego ścięcia czy wyjazdu. Potem miałem pare przygód gdzie tętno mi skakało wyżej podczas dublowania zawodników (ktoś w ferrari na jednym zakręcie tak pojechał że nie wiedziałem czy zapomniał hamować czy co ... na szczęscie mnie nie zahaczył :P ) albo podczas laga na 2 okrążenia przed końcem gdzie wszystko mi znikneło i czekałem na komunikat "connection lost" - ale na szczęście dowiozłem P1 do mety.


I managed to win qualifying ;] I was hoping to do 2.00.9 with alarger audience but unfortunately clear track was scarce so a time little worse from my PB had to do.

After a long wait finally tje race started. I was at 6th position (penalty for A1 ring) and I was hoping for a bit of fun with the Gentlemen in front of me. Unfortunately, Lukasz Krawczuk and Marek Arkhipow had a sleepy start and on T1 I have passed them - and I was fighting with Michal already. I was left to enjoy the fight with Michael Mazurek and Przemek Wojtasiewicz. I managed to overtake both, and in both cases it was unplanned;] Somewhere near 3rd lap Michael went too wide on the Chapel corner - just enough room for my BMW so I pushed and gained a position. Next I put pressure on Przemek, whose car was set up differently - all I gained in the corners Przemek took back on the straight. After a few laps of pressing Przemek I marked an attack before Club corner - Przemek saw me in the mirrors and left space for me on the inside I pushed forward and Przemek unfortunately spun off the track.
The rest of the race I managed my tires where I could and pushed where it was possible to do one pitstop only. After changing the tires I set the fastest lap 2.01.510 which is a pretty good lap in the race given that I did not cut or went wide anywhere.
Then I had a few adventures where my heart rate jumped up :) with lapped drivers (someone on one corner went so fast and forgot to brake or something ... fortunately I was not caught by that ferrari) or the lag on second-to last lap where everything was gone and I waited for the message "connection lost" - but fortunately I made it to the finish line.

P2: BMW M1 ProCar US Champ
P1: DRM Season One
P2: WTCC BMW E90 - Drift Monsters
P3: DRM Season Two
Last Edit: 8 years 4 months ago by Tomasz Kawecki [king81].
The topic has been locked.
Time to create page: 0.198 seconds
Powered by Kunena Forum