S2R1 - ESTORIL

More
7 years 7 months ago - 7 years 6 months ago #2189 by Admin
Admin created the topic: S2R1 - ESTORIL
SEASON TWO: RACE 1
ESTORIL
DIVISION 1 CARS

Event date / Termin wyścigu: 26.04.2012

Event schedule / Plan zawodów:
19:00 CET - Practice
21:00 CET - Qualifying
21:10 CET - Warmup
21:15 CET - Race (150 km)

Detailed rules, mod and track download - on the site. / Szczegółowe przepisy, mod i tor do ściągnięcia - na stronie.
Last Edit: 7 years 6 months ago by Admin.
The following user(s) said Thank You: Erik Czakoi

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
7 years 6 months ago - 7 years 6 months ago #2321 by Admin
Admin replied the topic: Re: DRM S2R1 - ESTORIL
Due to some pitlane incidents before we add a new rule to pitstop use. Cars should be placed on the box side - right or left. It will allow to double pitstop use.
* * * * *

Z powodu wcześniejszych incydentów dodaliśmy nową zasadę korzystania z pitstop. Samochody powinny być umieszczone po bokach miejsca postoju - na lewo lub prawo. Pozwoli to na korzystanie z pitstopu dwóm pojazdom.
The following user(s) said Thank You: Dawid Koszela, Erik Czakoi

More
7 years 6 months ago #2323 by Greg Goissen
Greg Goissen replied the topic: Re: DRM S2R1 - ESTORIL
too bad i was 2nd after started 16th and i made a sutpid mistake , hit the wall a little bit but enough for to brake my steering wheel :( :( the contact was around 20 km h I think :blink:

see ya next race guys , have a fun

P2: GP1979 Season 2

More
7 years 6 months ago - 7 years 6 months ago #2324 by Erik Czakoi
Erik Czakoi replied the topic: Re: DRM S2R1 - ESTORIL
Chcem podať protest...Hned na začiatku mi pokazil zavod MARRKJ...narazil do mojho auta 2-krat,Potom v 5-tom kole stočil sa predomnou,chcel sa naraz otočiť a mi rozbyl auto...Toto jedno nechapem že prečo nepočkal kým ho všetci neobýdeme!!!Potom som vošiel do boxu lebo totalne som mal rozbite auto,ak som višiel naspeť na trať tak isto som mal poškodený voz...Ta inu možnosť som nemal,musel som ukončiť zavod...Verim tomu že Marrkj sa teraz poučil z toho čo zrobil...Hadam že najbližšie budem mať lepší zavod!!!Inač Gratulujem 1-3 a každemu kto dokončil Race... :( :( :(
EšTE TOLKO CHCEM DODAť...MARRKJ... KED POKAZíš ZAVOD DAKOMU ASPON NAPIš OSPRAVEDLNENIE!!!

Erik, protest na maila This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Admin

More
7 years 6 months ago #2326 by Tomasz Kawecki [king81]
Tomasz Kawecki [king81] replied the topic: Re: DRM S2R1 - ESTORIL
wyścig mi się bardzo podobał oprócz startu gdzie zostałem opukany (myśle, że lotny można wprowadzić w następnym wyścigu a jęki że coś niejasne zignorować) ... nastepnie zepchnięty zostałem pare razy podczas wyprzedzania. Słabo przygotowany byłem ale w miare się jechało, troche zmeczenie dawało sie we znaki mimo to udało mi się powalczyć z Fireballem dość długo ;) Fajna walka była niestety zużyte gumy mnie zarzuciły i zaliczyłem bande - auto już nie przyspieszało tak jak powinno i pod koniec straciłem jeszcze pozycję na rzecz Judge.

P2: BMW M1 ProCar US Champ
P1: DRM Season One
P2: WTCC BMW E90 - Drift Monsters
P3: DRM Season Two

More
7 years 6 months ago - 7 years 6 months ago #2327 by Krzysztof Kuran
Krzysztof Kuran replied the topic: Re: DRM S2R1 - ESTORIL
My first race after longer break and i had pretty good pace. My strategy was not to change the tires until 2nd pitstop. After 1st I was on P1 with 10 sec margin. Everything was great. I felt really comfortable with zero-grip tires. In the end the car was sliding on the entry of the turn just like on ice. And then I made mistake that cost me win - I forgot to change the tires in the pitmenu. See you on the next race.

P2: WTCC BMW E90
P2: WTCC BMW E90 - Drift Monsters
Last Edit: 7 years 6 months ago by Krzysztof Kuran.

More
7 years 6 months ago #2328 by Niko Leinonen
Niko Leinonen replied the topic: Re: DRM S2R1 - ESTORIL
Nice race! In the qua I noticed that my computer does not like that I have very good graphic settings and I had to change it quickly logging off the server. I made some mistakes in the qua, but luckily it was enough for P2. I was a little disappointed that my bro beated me :) ..

I had a good start and my bro had bad, I went to the top and Judge chased me and I was really nervous, doing a shitty lap.. It was my first race in long time too, and my hands were shaking cause I wanted to win. Judge drove really well but in time I got some 2 or 3 secs pace. Then I drove wide on lap 6 or 7, forgot to brake. I fell to P4 and had some other spins too. I was thinking that I blew it up with my spins, but in the end I noticed that everyone else have done mistakes too. I won with more than 30 secs gap.

Judge you were really strong. Very good racing nerves, unlike me. See ya all in Mid Ohio.. Hopefully I don't spin so many times in there.

P3: BMW M1 ProCar US Champ

More
7 years 6 months ago #2329 by Michał
Michał replied the topic: Re: DRM S2R1 - ESTORIL

king81 wrote: myśle, że lotny można wprowadzić w następnym wyścigu a jęki że coś niejasne zignorować

a może zignorować twoje jęki o lotny? najlepiej zostawić decyzję adminom. kropka.

More
7 years 6 months ago - 7 years 6 months ago #2330 by emet
emet replied the topic: Re: DRM S2R1 - ESTORIL

a może zignorować twoje jęki o lotny? najlepiej zostawić decyzję adminom. kropka.

no i sie zaczęło , kropka.... juz była. Startujemy z miejsca jak na razie . Jeśli są problemy podczas startu , powinny się konczyc w protestach do KK(bez kropki)
Ps. patrzę na powtórkę i widzę że nie start i nieczysta jazda przeciwników ,ale sam tor dał się we znaki graczom ( pomijam nieliczne przypadki)
Last Edit: 7 years 6 months ago by emet.
The following user(s) said Thank You: Michał

More
7 years 6 months ago #2332 by Admin
Admin replied the topic: Re: DRM S2R1 - ESTORIL
Lotnego nie budjet. Kropka.

Time to create page: 0.123 seconds